Dnes jsme zde podruhé

Anna Mezgerová:

Dnes jsme zde podruhé. Už podruhé jdeme místo školy do ulic. Už podruhé stávkujeme za důsledné a účinné řešení klimatické krize. Na první stávce jsme žádali řešení klimatické krize. Ale i přes několikatisícový protest studentů a studentek politici dál ignorují změny klimatu a naši budoucnost a dál odmítají přijmout zodpovědnost.

Petr Doubravský:

V reakci na naši první stávku řešila změny klimatu Poslanecká sněmovna. Jednání ale probíhalo pouze pár hodin. Hned na začátku jednání opustila více než polovina poslanců a poslankyň sál. Pokračovat v jednání poslanci několikrát odmítli. Klimatická krize je přitom reálnou hrozbou a měla by se začít vnímat jako skutečná krize. Jak už mnohokrát řekla Greta Thunberg: jednejme, jako by nám hořela střecha nad hlavou.

Petr Doubravský:

Změny klimatu přitom dopadají čím dál víc i na Českou republiku. Už v dubnu jsme si prošli vlnami veder, zemědělci se ještě ani nevzpamatovali z loňského sucha a už se musí obávat toho letošního. Podle vědců je česká půda vyprahlá a letošní sucho bude mnohem větší a ničivější než to loňské. Když se tohle všechno děje u nás, představte si, co se musí dít v zemích, na které změny klimatu dopadají už mnohem delší dobu. Jestli tohle nepřipadá politikům jako krize, co se ještě musí stát, aby se jim otevřeli oči?

Anna Lozsi:

Často nám lidé říkají, že stávky klima nezachrání. A mají pravdu. V situaci, kdy za většinu emisí skleníkových plynů zodpovídá úzká skupina nejbohatších lidí a firem, mohou zachránitpouze ti, kteří mají moc a ti, kteří rozhodují. Pokud chceme mít budoucnost, musíme začít měnit systém, ne klima. Musíme změnit všechno.

Anna Lozsi:

Politici rádi říkají, že dělají pro klima dost. Nedělají. Emise skleníkových plynů se v ČR nesnižují, nemáme termín ani plán odchodu od těžby a spalování uhlí a nemáme ani ambice na nulové emise. Politici, pokud vás zajímá naše a vaše budoucnost, přijďte nám 24. května na stávku říci, jak chcete co nejdříve dosáhnout nulových emisí a co pro to budeme dělat. Zveme zástupce každé politické strany se zastoupením v poslanecké sněmovně k několikaminutovému projevu. Chceme slyšet, co konkrétně hodláte dělat pro řešení klimatické krize.

Štěpán Stolz:

I když nás politici na celostátní úrovni ignorují, nemůžeme tu nezmínit úspěch v Praze. Zastupitelstvo hlavního města přijalo usnesení, ve kterém přiznává zodpovědnost Prahy za řešení klimatické krize a vyzvalo pražské radní, aby co nejdříve zřídilo skupinu, která se bude zabývat přípravou plánu pro klima.

Štěpán Stolz:

Naše hnutí stále roste. Po první stávce se do boje za budoucnost přidaly skupiny rodičů, které plánují demonstrovat za klima 12. května, k podpoře se přidává taky čím dál více vysokoškoláků a vysokoškolaček, akademických senátů jednotlivých fakult, nebo například studenti a studentky z UMPRUMu v Praze. Nelze taky nezmínit prohlášení, ve kterém nás podpořila více než stovka českých vědců a podporu, které se nám dostalo od předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. Jsme rádi, že boj za řešení klimatické krize nezůstává jen u nás. Je na místě, aby se do něj zapojili všichni. Nemůžeme čekat, až to za nás udělá někdo jiný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *