Dnes jsme zde podruhé

Anna Mezgerová:

Dnes jsme zde podruhé. Už podruhé jdeme místo školy do ulic. Už podruhé stávkujeme za důsledné a účinné řešení klimatické krize. Na první stávce jsme žádali řešení klimatické krize. Ale i přes několikatisícový protest studentů a studentek politici dál ignorují změny klimatu a naši budoucnost a dál odmítají přijmout zodpovědnost.

Petr Doubravský:

V reakci na naši první stávku řešila změny klimatu Poslanecká sněmovna. Jednání ale probíhalo pouze pár hodin. Hned na začátku jednání opustila více než polovina poslanců a poslankyň sál. Pokračovat v jednání poslanci několikrát odmítli. Klimatická krize je přitom reálnou hrozbou a měla by se začít vnímat jako skutečná krize. Jak už mnohokrát řekla Greta Thunberg: jednejme, jako by nám hořela střecha nad hlavou.

Petr Doubravský:

Změny klimatu přitom dopadají čím dál víc i na Českou republiku. Už v dubnu jsme si prošli vlnami veder, zemědělci se ještě ani nevzpamatovali z loňského sucha a už se musí obávat toho letošního. Podle vědců je česká půda vyprahlá a letošní sucho bude mnohem větší a ničivější než to loňské. Když se tohle všechno děje u nás, představte si, co se musí dít v zemích, na které změny klimatu dopadají už mnohem delší dobu. Jestli tohle nepřipadá politikům jako krize, co se ještě musí stát, aby se jim otevřeli oči?

Anna Lozsi:

Často nám lidé říkají, že stávky klima nezachrání. A mají pravdu. V situaci, kdy za většinu emisí skleníkových plynů zodpovídá úzká skupina nejbohatších lidí a firem, mohou zachránitpouze ti, kteří mají moc a ti, kteří rozhodují. Pokud chceme mít budoucnost, musíme začít měnit systém, ne klima. Musíme změnit všechno.

Anna Lozsi:

Politici rádi říkají, že dělají pro klima dost. Nedělají. Emise skleníkových plynů se v ČR nesnižují, nemáme termín ani plán odchodu od těžby a spalování uhlí a nemáme ani ambice na nulové emise. Politici, pokud vás zajímá naše a vaše budoucnost, přijďte nám 24. května na stávku říci, jak chcete co nejdříve dosáhnout nulových emisí a co pro to budeme dělat. Zveme zástupce každé politické strany se zastoupením v poslanecké sněmovně k několikaminutovému projevu. Chceme slyšet, co konkrétně hodláte dělat pro řešení klimatické krize.

Štěpán Stolz:

I když nás politici na celostátní úrovni ignorují, nemůžeme tu nezmínit úspěch v Praze. Zastupitelstvo hlavního města přijalo usnesení, ve kterém přiznává zodpovědnost Prahy za řešení klimatické krize a vyzvalo pražské radní, aby co nejdříve zřídilo skupinu, která se bude zabývat přípravou plánu pro klima.

Štěpán Stolz:

Naše hnutí stále roste. Po první stávce se do boje za budoucnost přidaly skupiny rodičů, které plánují demonstrovat za klima 12. května, k podpoře se přidává taky čím dál více vysokoškoláků a vysokoškolaček, akademických senátů jednotlivých fakult, nebo například studenti a studentky z UMPRUMu v Praze. Nelze taky nezmínit prohlášení, ve kterém nás podpořila více než stovka českých vědců a podporu, které se nám dostalo od předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. Jsme rádi, že boj za řešení klimatické krize nezůstává jen u nás. Je na místě, aby se do něj zapojili všichni. Nemůžeme čekat, až to za nás udělá někdo jiný.

1 komentář: „Dnes jsme zde podruhé

 • 24. 7. 2019 (0:32)
  Permalink

  Vážení studenti,
  co mě přimělo napsat tento komentář? Zahlédl jsem na ČT24 pořad, v němž vystupovala vaše mluvčí Anna Mezgerová. Mám-li být upřímný, pak musím s politováním konstatovat, že pokud mluvčí opakovaně prohlásí, že nemá co říci (podraz – neměla k dispozici Google) a pouze neustále opakuje naučenou frázi, aby politici sledovali vědce, pak nepůsobí právě věrohodně. A je to veliká škoda, protože téma je velmi vážné. Také jsem býval studentem gymnázia a v roce 1988 jsem složil státnice na VUT v Brně. Mohu tedy srovnávat. Bohužel, vyjadřovací schopnosti tehdy a dnes srovnání nesnesou. Rovněž přípravě na vystoupení v TV nebyla zřejmě věnována patřičná pozornost. To vše je ale okrajová záležitost. Jedná se zde o planetu Zemi a o budoucnost všeho na ní včetně nás samotných.
  Nelíbí se mi, že veškerou odpovědnost přenášíte na politiky a businessmany. Nelíbí se mi, že si vyberete mluvčí, která může být diskreditována pochybným prohlášením o důtce ve škole. Nelíbí se mi, že při vyhledávání „Fridays for future CZ“ na mě vyskočí studentík se zelenými vlasy hovořící o ekologii. Zamyslel se onen studentík, jakou uhlíkovou stopu by zanechalo, kdyby si každý na Zemi nechal barvit vlasy? Proč taky, když to dělá každá ženská po 30? A jsme u toho. Nejen vlasy, ale plastické operace, umělá prsa, liposukce, umělé nehty, kadeřnictví pro psy, švýcarský eidam, v každém autě jede jen řidič, spotřeba energie internetového provozu představuje 7% celosvětové spotřeby elektřiny. A tak bych mohl pokračovat dál a dál.
  Proč nakupujeme potraviny z druhého konce republiky? Musí opravdu neustále jezdit nákladní auta sem a tam a převážet tytéž komodity (mléko, máslo, sýry) z místa A do místa B a obráceně? Proč si všichni kupují nové a nové mobily, tablety, počítače, auta, televize, když ty staré ještě docela dobře slouží? Proč se koupí nový výrobek namísto opravy toho, co máme a namísto výměny 1 vadné součástky se generuje poptávka na celý nový? Aha! Ono je to dražší! Začínáte chápat?
  Recept na ochranu planety je velice jednoduchý. Snížit si vlastní spotřebu na skutečné minimum. Existuje komplexní parametr, který se jmenuje „koeficient spotřeby planety“. Jeho výpočet je složitý a zahrnuje i velikost uhlíkové stopy, ale interpretace je jednoduchá. Pokud zjistím svůj vlastní koeficient spotřeby planety, pak to znamená, že kdyby se všichni na planetě chovali jako já, bude zapotřebí přesně tolik „planet Země“, kolik říká onen koeficient. Na ekologickou stopu existuje jednoduchý dotazník zde: http://www.hraozemi.cz//files/ekostopa/ekostopa.php.
  Takže vážení, sečteno a podtrženo – kdybychom se jako lidstvo nechovali hůř než zvířata (ta žerou jen tehdy, když mají hlad) a užívali s rozvahou bohatství, které nám naše krásná planeta poskytuje, neřešili bychom ekologickou krizi. Máme tržní ekonomiku a bezezbytku platí princip nabídky a poptávky. Patříme mezi 20% obyvatel planety, kteří spotřebovávají 80% zdrojů. Ostatních 80% procent lidstva se musí spokojit se zbylými 20%. V této tabulce https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_zem%C3%AD_podle_ekologick%C3%A9_stopy jsou ekologické stopy jednotlivých států. Nemůžete vinit průmyslníky, že vyrábějí to, co od nich kupujeme a politiky, že jim pro to vytvářejí prostředí. Dokud budeme tak blbí a budeme si myslet, že materiální bohatství může vést ke štěstí, a pokrok poměřovat růstem HDP, nikam se to nepohne. Takže si sáhněte do svědomí. Jste ochotni jako já používat stejný mobil třeba 15 let? Jste ochotni mít ho po většinu dne odpojený od internetu a používat ho jen k telefonování a SMS? Jste ochotni zrušit své účty na FB, Twitteru a podobných blbostech a scházet se se skutečnými přáteli osobně? Jste ochotni jít pěšky po kamenných obchodech a kupovat si jen to, co opravdu potřebujete? Ne? Pak jste snadno ovladatelný tupý dav. Přesně to, co z vás mocipáni světa potřebují mít. I z vašich pátků mají radost, protože nejovladatelnější jsou nevzdělaní. Proč třeba není Saturdays 4 Future? Asi byste museli obětovat cosi víc z vlastního volna. Nebo pro to máte reálné zdůvodnění? Zkuste to probrat s Gretou. Ale to by se nesměla nechat vodit jako opice po parlamentech. Zbytečně. Anebo si opravdu myslíte, že za vás všechno vyřeší artificial inteligence? Už začínáte chápat? A nebo je za tím zase nějaká politická ambice a opět si někdo bere důvěřivé studenty jako štít?
  Co z toho, že vaše hnutí roste? Důležité je, co dělá. Takže dělejte něco, co má smysl. Já osobně se zabývám vlastní ekologickou stopou už přes 15 let. Za tu dobu jsem se dostal z 3,4 na 1,9. Přesvědčte alespoň tento národ, aby snižoval konzum. Začněte u sebe. Přeji vám, abyste to také dokázali.
  Petr.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *