Času jste promrhali dost, dáváme vám dva týdny, vzkázali stávkující studenti politikům


Po celém světě dnes proběhly středoškolské stávky za klima, celkově na více než 2 000 místech ve 125 zemích světa, kterých se zúčastnilo přes dva miliony studentů. Stávkovalo se i u nás a to v téměř dvaceti městech. Například v Ostravě, Českých Budějovicích, Pelhřimově, Rakovníku a Třeboni. Nejvíce studentů se sešlo v Praze. Organizátoři odhadují počet zúčastněných na více než tři tisíce. Stávkující studenty na začátku týdne podpořilo přes sto českých vědců a akademiků.

Na závěr stávky studenti a studentky vydali prohlášení, ve kterém dali politikům dvoutýdenní ultimátum. Pokud politici nezačnou jednat a nedají jim záruku řešení klimatické krize, půjdou stávkovat znovu.

“Vážená vládo, vážené poslankyně a vážení poslanci,

Dokázali jsme to. Dneškem ale nic nekončí. Dneškem to začíná. Řešili jste, jak získat co nejvíce voličů a jak posílit svoji moc. Zapomněli jste však na to nejdůležitější. Zapomněli jste na naši budoucnost a budoucnost dalších generací. Ignorovali jste mnohem víc. Ignorovali jste i to, co už se v současné době odehrává. Nevidíte snad sucha, která zasáhla celé Česko? Nevšimli jste si extrémních výkyvů počasí? Nepřišlo vám divné, když jsme v únoru měli 17 stupňů?

Jste zvolení politici, jste placeni za to, abyste řešili problémy. Klimatická krize je problém. Přiznejte si to a začněte ho řešit. Jste ti, kteří mají odpovědnost a moc něco změnit. Vy jste ti, kteří mají hledat řešení klimatické krize, my jsme pouhé děti. Víte také, že určitá řešení už dávno existují. Stačí jen začít. Nestačí nám ale plané sliby, chceme vidět činy a budeme přicházet tak dlouho, než činy nastanou.

Nemáme čas. Jestli chceme odvrátit ekologický kolaps, musíte začít jednat ihned. Vy jste času promrhali dost a nám už dochází. Požadujeme záruku, že uděláte maximum pro to, abyste odvrátili oteplení planety o více než 1,5 °C. Chceme záruku toho, že začnete naslouchat vědcům a budete snižovat emise skleníkových plynů. Dáváme vám dva týdny.

Pokud do dvou týdnů nedostaneme záruku, budeme pokračovat. Nechceme falešné sliby ani slova podpory, chceme abyste jednali.

Jsou nás tisíce. Jsme ochotni postavit se za naši budoucnost a nic nás nezastaví. Nekončíme. Během těch dvou týdnů se budeme připravovat, budeme sílit, růst a vzdělávat se. Každou minutou jsme silnější. Buďte připraveni, nejsme tady naposled.”

Studenti další postup ohlásí za dva týdny na tiskové konferenci.

Kontakt pro média:

media@fridaysforfuture.cz

+420 608 107 159

——

Fridays For Future je iniciativa studentů a studentek, kteří kritizují nečinnost politiků ve věci změn klimatu. Odvolávají se na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN. Z té vyplývá posledních 12 let na to, abychom začali dělat opatření nezbytná k odvrácení ekologického kolapsu. Studentské stávky za klima probíhají po celém světě od loňského podzimu. Čeští studenti a studentky budou poprvé stávkovat 15. března, kdy se podobné stávky uskuteční ve více než šedesáti zemích po celém světě. Ke konci února vydali čeští středoškoláci a středoškolačky na webových stránkách inicitivy prohlášení. Pod to se během prvních několika týdnů podepsalo více než 4000 studentů a studentek.

1 komentář: „Času jste promrhali dost, dáváme vám dva týdny, vzkázali stávkující studenti politikům

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *