3. 4. ONLINE STÁVKA ZA KLIMA

Pandemie koronaviru změnila od základů životy nás všech. Myslíme si, že naslouchat vědcům je potřeba při každé krizi. Podporujeme proto vládní opatření proti šíření viru. Těší nás vlna solidarity, kterou si společnost vzala při řešení pandemické krize za svou. Mnoho z nás, členů Fridays For Future, se k dobrovolnickým aktivitám připojuje. Děkujeme všem, kteří se do těchto aktivit zapojují a zejména pak těm, kteří stojí v první linii boje proti koronaviru – zdravotnickým a farmaceutickým pracovníkům i lidem v sociálních službách. Díky patří také těm, kteří nemohou zůstat doma a starají se o zajištění lidských potřeb a chodu společnosti.

S respektem k této situaci jsme se ještě před zavedením vládních opatření rozhodli zrušit naše plánované off-line akce, zejména pak stávku za klima, kterou jsme plánovali na 3. dubna. Čekali jsme, že se politici a korporáty budou věnovat řešení pandemické krize a nebudou ji zneužívat k prosazování své agendy ničení klimatu. Opak je ale pravdou:

Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček se snaží zneužít krize k položení evropských plánů na ochranu klimatu. ČEZ si příležitosti nepozorovaně pomoct svému špinavému byznysu všiml také a požádal o výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Počerady (nejšpinavější elektrárnu v ČR), kterou se stát nedávno zavázal prodat do rukou uhlobarona Pavla Tykače, který své zisky vyvádí do daňových rájů. Polsko navzdory odporu místních obyvatel rozhodlo o pokračování těžby na dole Turów.

Popsané případy a mnohé další nás vedou k závěru, že za řešení změn klimatu je potřeba stavět se i v těchto dobách. Nechceme, aby politici za zády veřejnosti zneužívali současné situace k prosazování zájmů fosilních korporátů.

Možná se nemůžeme scházet v ulicích, aktivismus lze ale dělat i online. Rozhodli jsme se proto v pátek 3.4. uspořádat online stávku za klima. Pojďme se na sociálních sítích virtuálně “sejít” před Úřadem vlády. Dejme najevo, že si politici za našimi zády nemohou s klimatem dělat, co chtějí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *