29.11 Listopadová stávka za klima

Už několik měsíců stávkujeme za klima. Naše volání ale zůstává nevyslyšeno. Vznikla možná uhelná komise, ale vzhledem k jejímu složení je už teď jasné, že pokud chceme dosáhnout co nejlepšího výsledku jejích jednání, budeme muset i nadále vyvíjet tlak na politiky a další zodpovědné aktéry.

Navzdory změně komunikační strategie některých politiků je stále zřejmé, že odmítají přiměřeně řešit klimatickou krizi. Polostátní společnost ČEZ plánuje prodat elektrárnu Počerady uhlobaronu Pavlu Tykačovi a umožnit tak pokračování jejího provozu a politici mlčí. Ministerstvo životního prostředí souhlasí s rozšiřováním těžby uhlí na dole Bílina a zdráhá se vyjádřit k výjimce z emisních limitů, kterou letos v červenci udělila elektrárně Chvaletice. Polská vláda plánuje rozšířit těžbu uhlí na dole Turow, kvůli čemuž může až 30 000 českých občanů a občanek přijít o zdroj pitné vody a nadále bude docházet k ničení klimatu.

Podle varování vědců je ale jasné, že pokud chceme zachránit naši budoucnost a udržet oteplení planety pod 1,5 °C musíme začít snižovat emise skleníkových plynů, skoncovat s fosilním průmyslem a přejít na bezuhlíkovou ekonomiku. Politici tohle všechno moc dobře vědí. Ve svých krocích ale dělají přesný opak a dávájí nám tak jasně najevo, že naše budoucnost je jim ukradená. Strach o vlastní budoucnost a touha po lepší budoucnosti je ale mnohem víc, než strach o ztrátu procent ve volbách a touha po větší moci a větším zisku.

Pokud politici odmítají dělat to, co se od nich očekává, my odmítneme dělat to, co se očekává od nás. Tak jako to děláme už několik měsíců, 29. listopadu vyrazíme místo školy do ulic po celé České republice. Budeme opět stávkovat – za řešení klimatické krize, za naši budoucnost, za budoucnost nás všech, za budoucnost bez emisí a za planetu, na které se dá žít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *